Sibiřský ananas - Podzimní bobule plné vitamínů
je plodina, kterou běžně nalezneme u nás v Česku. Asi si teď říkáte, vždyť ananas u nás neroste a už vůbec ne na Sibiři!? Vzhledem k tomu, že tato léčivá rostlina byla kvůli širokému využití a nepřekonatelným účinkům používána v tibetské, mongolské a indické medicíně, ale také na Sibiři, byla místními obyvateli nazývána „sibiřský ananas“.
U nás je známa pod názvem Rakytník řešetlákový. Tato podzimní bobule plná vitamínů je jednou z nejstarších léčivých rostlin, používanou k léčbě různých neduhů. Z rakytníku lze na rozdíl od jiných rostlin využit všechny jeho části, tj. kořen, kůru, listy, květy, plody a semena. Moderní medicína považuje za nejdůležitější plody – oranžové peckovice, které sbíráme na podzim a hned zpracujeme nebo sušíme.
Rakytník měl nezastupitelné místo již ve starém Řecku a Římě. Je prokázáno, že vojáci Alexandra Makedonského používali rakytník k obnovení svých sil.
Plody jsou výjimečné obsahem široké škály biologicky aktivních látek a patří k nejbohatším zdrojům vitaminu C a bioflavonoidů, které zvyšují účinek a využití vitaminu C. Dále obsahují vitamíny skupiny B, vitaminy A, D a K, jsou zdrojem hořčíku, železa, manganu, síry, boru, mědi a molybdenu. Právě díky těmto látkám významně podporují imunitní systém, a zvyšují odolnost proti infekcím a nemocem.
Nelze opomenout ani jejich detoxikační účinnost. Játra jsou hlavním orgánem pro detoxikaci a rakytník pomáhá regenerovat jejich funkci a zbavuje organismus škodlivých látek.
Rakytník - Podzimní bobule plné vitamínů
- má širokou škálu biologicky aktivních látek
- je nejbohatším zdrojem vitaminu C
- obsahuje bioflavonoidy, které zvyšují účinek a využití vitaminu C
- podporuje imunitu
- má detoxikační účinky
- je silným antioxidantem
- příznivě působí na řadu kožních alergií
- má dobré účinky na trávicí systém
- působí příznivě na dýchací cesty
- je protizánětlivý